Valimisliidule „Ranna-Viru“

Marko Pomerants. Foto: www.riigikogu.ee

Ära jõudsin oodata selle hetke, kui haldusterritoriaalne reform muutus enamuses Eestimaa omavalitsustes iseenesest mõistetavaks vajaduseks. Olin eelmise haldusterritoriaalse  reformi algatuse ajal Lääne-Viru maavanem ja nägin, kui raskelt see ühinemismõte omaks saab. See, et ma haldusreformiga Lääne-Virumaal tõsiselt kokku olen puutunud, panigi ilmselt Te ridades kandideeriva, toonase Viru-Nigula vallajuhi, Ain Tiivase minu poole pöörduma Teile läkituse kirjutamiseks. Ain isegi polnud 2000. aastal haldusreformiks valmis, kuigi ta kuulus juba toona Lääne-Virumaa omavalitsusjuhtide eliiti. Nimelt olid Ain Tiivas ja tänane Rakvere linnapea Mihkel Juhkami need, kes võisid siseneda maavanema kabinetti jopega. Täna kandideerib üks neist Valimisliit „Ranna-Viru“ nimekirjas Viru-Nigula valla volikokku ja teine pürib taas Rakvere linnapeaks.

Vastupuiklevaid omavalitsusjuhte on veel tänagi, aga ma loodan, et valija annab neile õiglase hinnangu, sest kõik see on toimunud või toimumas oma vallarahva arvelt. Täna tuleb panustada tulevikku, mitte takerduda minevikku, sest maailm me ümber muutub. Muutustega tuleb aga kaasas käia ja nendega kohaneda. Omavalitsuse moodustumine üle maakonnapiiride pole Lääne-Virumaal esmakordne. Tapa vallas on see kõik juba läbi käidud ja näha, et üheks kasvamine on võimalik lühikese ajaga. Olen sel sügisel osalenud mitmete IRL nimekirjade valimisaruteludes ja ikka kasutavad inimesed väljendit liitvald. Eesliide liit- on liigne. Alates valimisjärgsest esmaspäevast tulebki harjuda selle mõttega, et see ongi Viru-Nigula vald. Hindan kõrgelt kõiki, kes on olnud valmis oma kodukandi arengu nimel valimisvõitlusesse minema. Üks asi on koht volikogus, aga teine asi on sotsiaalne võrgustik, mis nende valimiste käigus kolme senise omavalitsuse inimeste baasil tekib.

Üht asja olen nende valimiste käigus veel soovitanud, see on ühinemislepingust kinnipidamist. Inimesed on kuude viisi laua taga läbi rääkinud ja kokkulepitul on väärtus.

Edu valimistel ja loodan, et nelja aasta pärast on mõni Teist IRL-i nimekirjas kandideerimas. Maailmavaade käib ikka ka inimese juurde, mitte temast eraldi.

Marko Pomerants, Lääne-Viru maavanem 1995-2003, Riigikogu liige

Lisa kommentaar